آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی عروق کرونر، که تحت عنوان مداخله زیر پوستی عروق کرونر نیز شناخته می‌شود، یک روش درمانی است که برای باز کردن سرخرگ‌های مسدود شده قلب استفاده می‌شود. در این روش، یک بالن کوچک را به صورت موقتی در محلی که رگ شما دچار گرفتگی شده است، قرار داده و آن را باد می‌کنند تا به باز شدن سرخرگ کمک کند. آنژیوپلاستی غالباً همراه با قرار دادن دائمی یک لوله سیمی توری به نام استنت در داخل سرخرگ است تا به صورت حائل، سرخرگ را باز نگه دارد و از تنگ شدن و انسداد مجدد آن جلوگیری کنند. بعضی از استنت‌ها با داروهای خاصی پوشش داده شدند تا بهتر بتوانند سرخرگ را باز نگه دارند (استنت‌های آغشته به دارو)، اما نوع دیگر استنت‌ها بدون پوشش هستند (استنت‌های فلزی لخت). آنژیوپلاستی می‌تواند در بهبود علائم گرفتگی سرخر‌گ‌ها، از جمله درد قفسه سینه و تنگی نفس مؤثر باشد. همچنین از روش آنژیوپلاستی می‌توان در زمان وقوع حمله‌های قلبی برای باز کردن سریع سرخرگ مسدود شده و کاهش میزان آسیب وارد بر قلب، استفاده کرد.

آنژیوپلاستی توسط  فوق تخصص قلب و عروق و تیمی از تکنسین ها و پرستاران ویژه قلب و عروق در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می گیرد. عمل جایگذاری استنت برخلاف عمل جراحی بای‌پس سرخرگ کرونر، یک روش با حداقل تهاجم به شمار می‌رود، زیرا به هیچ بریدگی و جراحتی نیاز ندارد. این عمل غالباً با بی حسی موضعی یا بیهوشی خفیف انجام می‌شوند و معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد، اما اگر برای جایگذاری چند استنت انجام گیرد، ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد. بیمارانی که عمل جایگذاری استنت را انجام می‌دهند، در مقایسه با بیمارانی که جراحی بای‌پس سرخرگ کرونر انجام می‌دهند، درد و ناراحتی بسیار کمتر و زمان بهبود بسیار کوتاه‌تری دارند.

انجام عمل‌هاي مداخله‌ای زیر پوستی و آنژیوپلاستی سرخرگ‌های کرونر، نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد. تجربه بالای پزشک، موجب دستیابی به نتایج بهتر می‌شود.

  آنژیوپلاستی برای چه کسانی مؤثر است؟

آنژیوپلاستی، برای همه افراد روش مناسبی نیست. اگر سرخرگ اصلی که خون را به سمت چپ قلب شما می‌آورد دچار گرفتگی شده باشد، اگر ماهیچه قلب شما ضعیف باشد و یا اگر چندین رگ خونی معیوب داشته باشید، آنگاه عمل جراحی بای‌پس سرخرگ‌های کرونر می‌تواند گزینه‌ای بهتر از آنژیوپلاستی باشد. در عمل جراحی بای‌پس سرخرگ کرونر، با استفاده از یک رگ خونی که از قسمت دیگری از بدن شما برداشته می‌شود، یک رگ به صورت کنار گذر (بای‌پس) در محل که گرفتگی سرخرگ شما، قرار داده می‌شود. اگر شما مبتلا به دیابت باشید یا گرفتگی‌های متعددی در سرخرگ‌های شما باشد، ممکن است پزشک شما جراحی بای‌پس سرخرگ کرونری را توصیه کند. تصمیم‌گیری در مورد انجام آنژیوپلاستی یا جراحی بای‌پس، به شدت بیماری قلبی شما و شرایط کلی پزشکی بستگی دارد.