دانستنی های پزشکی

آنژیوگرافی کرونری آزمایشی جهت معاینه عروق خونی بزرگ قلب (شریان کرونری) است. پزشک یک لوله منعطف و باریک (کاتتر) را به یکی از عروق خونی کشاله ران وارد می کند.

در برخی موارد، کاتتر در یکی از عروق خونی دست قرار می گیرد. امکان دارد، یک تا دو روز پس از انجام آنژیوگرافی کرونری، دست یا کشاله ران کبود و دردناک باشد.

برای مراقبت های بعد از آنژیوگرافی در خانه ،در چند روز اول پس از فرایند، می توان فعالیت های آسان درون خانه را انجام داد اما باید از انجام فعالیت های شدید خودداری کرد.

در این مقاله یک ایده کلی از مدت زمان دوره بهبودی بیان می شود. با این حال، هر فرد با سرعت متفاوتی بهبود می یابد. جهت داشتن احساسی بهتر در سریع ترین زمان، نیاز است تا مواردی را رعایت کنید و مراقبت های بعد از آنژیوگرافی را جدی بگیرید.

فعالیت بعد از آنژیوگرافی در خانه

1- در صورتی که پزشک داروی آرام بخش برای شما تجویز کرده است باید موارد زیر را رعایت کنید:

2- تا مدت 24 ساعت از انجام فعالیت هایی که نیازمند توجه به جزئیات هستند، خودداری کنید. از بین رفتن کامل اثرات دارو مدتی به طول می انجامد.

3- جهت حفظ ایمنی خود، از رانندگی و کار کردن با هر گونه ماشین آلات خطرناک خودداری کنید. تا هنگام از بین رفتن کامل اثرات دارو و بدست آمدن توانایی تفکر و واکنش مناسب صبر کنید.

4- تا زمانی که پزشک موافقت نکرده است، از انجام هر گونه فعالیت شدید و همچنین کشیدن، هل دادن یا بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید.

می توان در اطراف خانه قدم زده و فعالیت های آسانی از جمله آشپزی را انجام داد. در صورتی که کاتتر در کشاله ران قرار گرفته باشد، باید در چند روز اول از بالا رفتن از پله ها خودداری کرد.

5- در صورتی که کاتتر در دست و نزدیکی مچ قرار گرفته باشد، باید در چند روز اول از خم کردن شدید مچ خودداری کرد. در هنگام رفتن به تختخواب یا بیرون آمدن از آن و همچنین نشستن یا برخاستن از روی صندلی مراقب مچ خود باشید.

6- در صورت توصیه پزشک می توان فعالیت های بیشتری را انجام داد. پیاده روی گزینه مناسبی برای انجام فعالیت بوده و می توان به تدریج و به صورت روزانه اندکی به مسافت پیاده روی خود افزود. باید حداقل 2.5 ساعت در هفته پیاده روی انجام شود.

7- مقدار زیادی مایعات بنوشید تا به دفع رنگ مخصوص آزمایش از بدنتان کمک شود. در صورت ابتلا به بیماری کبدی، قلبی و کلیوی و همچنین محدودیت در مصرف مایعات، قبل از افزایش مقدار مایعات مصرفی با پزشک مشورت کنید.

8- رژیم غذایی باید برای سلامت قلب مناسب بوده و مقادیر زیادی از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را شامل شود. در صورتی که تغذیه فرد به اینگونه نیست؛ باید با پزشک خود صحبت کند.

همچنین، مشورت با یک متخصص تغذیه نیز می تواند برای بهبود مراقبت های بعد از آنژیوگرافی مفید باشد.

مراقبت دارویی بعد از آنژیوگرافی

1- پزشک امکان و زمان شروع مجدد مصرف دارو ها را به فرد خواهد گفت. علاوه بر آن، توصیه هایی نیز در ارتباط با مصرف هر گونه داروی جدید بیان خواهد کرد.

2- در صورت مصرف دارو های رقیق کننده خون از مطرح کردن آن ها با پزشک اطمینان یابید. از جمله دارو های رقیق کننده خون می توان به وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) و آسپرین اشاره کرد.

پزشک امکان و زمان شروع مجدد مصرف این دارو ها را به فرد خواهد گفت. فرد باید موارد مورد انتظار پزشک را به طور دقیق بداند.

3- امکان دارد، پزشک یک داروی رقیق کننده خون همانند آسپرین یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) را تجویز کند. مصرف این دارو ها جهت باز نگه داشتن شریان کرونری و کاهش خطر ابتلا به یک حمله قلبی بسیار مهم است.

باید در مصرف دارو های خود مراقب بوده و در صورت بروز مشکل با پزشک یا پرستار خود تماس گرفت.